Svet-Stranek.cz
LT Fénix-vranovice

Kdo jsme?:ltfenix-vranovice.svet-stranek.cz

Kdo jsme?

Jsme parta lidí, kteří spolu původně pouze jezdili na letní dětský tábor a sem tam na víkend do přírody. Tato činnost byla zoficializována roku 1998, kdy byl založen turistický oddíl mládeže Tuleni Komárov. Oddíl fungoval zprvu "pouze" jako oddíl, který děti zavedl do přírody, učil je ji poznávat, chovat se v ní, vážit si jí a zároveň dokázat využívat všeho, co nám nabízí formou pravidelných schůzek. Schůzky se konaly každý týden v pondělí a o víkendech probíhaly celodenní i vícedenní výpravy a výlety za krásami naší vlasti. Mezi oblíbené činnosti oddílu patřilo mimo jiné slaňování a dovednosti přežití v přírodě. Byli jsme také, tak jako předtím, pravidelnými účastníky LT Úhlavka.

Zlomový byl rok 2001. Toho roku došlo k rozepři s vedením LT Úhlavka, která vedla k odtržení oddílu od stálé základny a k odchodu z Úhlavky.

Od roku 2002 pořádáme vlastní tábor. Domov jsme našli na jižní výspě Brd, poblíž Rožmitálu pod Třemšínem u vesničky Nesvačily, kde na břehu Hlubockého rybníka leží základna LT Čtyř sluncí. První rok byl ve znamení přestavby a rozsáhlých úprav stávající základny tak, aby odpovídala našim požadavkům. S každým dalším rokem jsme pak dolaďovali, přestavovali a upravovali různé části tábora k obrazu svému. Vyrostly nové stavby a stávající byly vylepšovány. Přestavbou prošla hlavní (a vlastně jediná větší) dřevěná budova, vyrostla táborová brána, sprchy, umývárky, táborový kruh a nové latríny..... Společně s táborovou základnou jsme budovali i vztah k tomuto koutu přírody, který nás pojí společnými zážitky, potem a prací.


-----

Dalším významným rokem byl rok 2007. Na Velikonoce tohoto roku zachvátil tábor požár a táborovou základnu spolkly plameny. Jen osamocená kuchyňská kamna a hromada oharků ležících v popelu prozrazovala, kde stávala hlavní táborová budova. Kdo a proč tábor zapálil a bylo-li to ze zlého úmyslu či jen nešťastnou náhodou, to už se asi těžko někdy dozvíme. Ani už to není podstatné. Podstatné bylo, že dva měsíce před ohlášeným konáním dětského tábora nebylo vlastně kam jet. Veškeré úsilí jsme vrhli do práce a do shánění sponzorů, bez jejichž pomoci by nebylo nikdy reálné tábor obnovit. Všem kteří přispěli prací či hmotnou pomocí patří naše vřelé díky.

V květnu a červnu roku 2007 jsme neznali jinak strávený víkend, než prací na táboře. Jak se říká: "Všechno zlé je k něčemu dobré". A tak nám tento stav umožnil srovnat terén a vystavět novou hlavní táborovou budovu, která v sobě pojí kuchyni s příručním skladem, jídelnu, klubovnu pro vedoucí a v patře zázemí pro program a vedení tábora, bez omezení plynoucích z úprav již stojícího objektu. Všechny stavby na táboře jsou dřevěné, vaříme na kamnech a svítíme loučemi a petrolejovými lampami. Děti spí na táboře v klasických stanech s podsadou. Elektřinu ani jiné vymoženosti moderní civilizace u nás nehledejte.

Tak jako onen bájný pták, tábor doslova povstal z popela a proto mu od těch dob říkáme Fénix. Snad už byl pohár katastrof pro náš tábor naplněn a již nás nic hrozného nečeká. Tím však naše práce nekončí. Vždyť vždy je co opravovat nebo zlepšovat. Každým rokem napravujeme škody způsobené rozmary počasí či nenechavých nezvaných návštěv. Ale upřímně, vždyť nás to baví!

V roce 2015 jsme učinili další významný krok v historii našeho tábora, když byl založen spolek LT Fénix z.s. Dlouhá léta byla naše činnost oficiálně zastřešena Domečkem Hořovice, avšak tímto krokem jsme se stali samostatným právním subjektem a od roku 2016 pořádáme tábor výhradně ve vlastní režii.
návštěvníků stránky
celkem195 113
tento týden132
dnes37